Att vara simlärare hos oss innebär att ha ansvar för att planera och genomföra sin kurs, så du behöver kunna arbeta självständigt och vara ansvarskännande. Du arbetar aldrig ensam, vi är alltid två simlärare som arbetar parallellt i simhallen, men du har övergripande ansvar för dina grupper.
I arbetsuppgifterna ingår bland annat:
- Att planera och genomföra simlektioner
- Att finnas tillgänglig för föräldrarna efter lektionerna
- Att löpande följa barnens utveckling så att du kan rekommendera rätt nivå till nästkommande termin
Vi söker dig som är glad och positiv men också tar ansvar och egna initiativ. Rollen som simlärare kräver god social kompetens med vuxna och barn, och stundvis ett stort tålamod.
Tjänstens omfattning:
Lördagar kl. 9.20 – 12.15
Kvalifikationer:
Diplomerad simlärare via Svenska Livräddningssällskapet eller motsvarande. Vi ser helst att du även kan lära ut grunderna i crawl.
Ansökan sker via e-post, se kontakt nedan.